administrator

  polecamy, dla członków klubu 20% zniżki 

więcej


   www.ekmp.pl

 

 

Europejski Kongres Mobilności Pracy w Krakowie to według jego organizatorów największe wydarzenie poświęcone delegowania pracowników i swobody świadczenia usług w Unii Europejskiej i nie ma powodu w to wątpić. Bo to Polska jest krajem, która z tych możliwości w największym stopniu korzysta. Bywa za to krytykowana i oskarżana o psucie rynku pracy, choć z naszego, polskiego punktu widzenia to wygląda oczywiście inaczej. Ważne jest to, że krytycy Polski są w Unii coraz liczniejsi i coraz skuteczniejsi, i Polsce nie udało się zablokować postulowanych przez nich zmian w przepisach. Dla wielu firm oznacza to konieczność stawienia czoła zupełnie nowej rzeczywistości, szykują się też kolejne zmiany. O ile szansa na odwrócenie tych zmian wydaje się iluzoryczna i żadne nawoływania o to raczej nic nie zmienią (politycy, którzy za tym stoją muszą się liczyć ze swoim elektoratem), to pytanie jak się w tej sytuacji odnaleźć pozostaje nie tylko w mocy, ale staje się coraz ważniejsze. Dlatego w Krakowie może być ciekawie i to nie tylko podczas obrad plenarnych, ale i w kuluarach. A do tego organizatorzy przygotowali dla uczestników konferencji cykl praktycznych warsztatów szkoleń (wypełnia one cały drugi dzień konferencji), wrócić więc będzie z Krakowa z praktyczną wiedzą. Wydarzeniem towarzyszącym konferencji będzie też spotkanie z Elżbietą Bieńkowską, unijną komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, na temat zadań Komisji Europejskiej i bieżącej polityki w zakresie swobody świadczenia usług transgranicznych w UE w ramach tzw. Dialogu Obywatelskiego organizowanego przez Komisję Europejską.  

 

Kilkuset uczestników, nie tylko przedsiębiorców, choć oni powinni stanowić większość uczestników, ale też przedstawicieli administracji publicznej, świata nauki i najróżniejszych organizacji spotka się, by debatować o tym Centrum Kongresowym ICE Kraków, miejscu oczywistym, jeśli idzie o wybór, które być może nawet zostałoby jedną z wizytówek miasta, gdyby to nie był Kraków. Zagadkowe litery w nazwie to skrót od International Conferences and Entertainment, przykład szczególnego krakowskiego snobizmu, w którym chodzi o to by było międzynarodowo, ale zarazem nie trzeba było zawracać sobie głowy prawidłową wymową.

 

Wśród kilkudziesięciu mówców, których będzie można wysłuchać podczas tegorocznej edycji, są m.in. minister Jadwiga Emilewicz, prof. Gertruda Uścińska - prezes ZUS i unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska. EKMP to okazja do dyskusji i wymiany opinii na jeden z najbardziej gorących tematów, dotyczących rynku wewnętrznego UE. Tegorocznej edycji towarzyszy hasło: ‘New posting rules. Problems solved? Fairness guaranteed?’. U progu obowiązywania zupełnie nowych zasad delegowania pracowników stawiamy pytanie: jakie będą konsekwencje ich wprowadzenia i czy są one ‘fair’ dla wszystkich zainteresowanych stron i państw członkowskich?

 

Pierwszy dzień to sesja plenarna, poświęcona nowym zasadom świadczenia usług transgranicznych na rynku wewnętrznym. To m.in. wystąpienia gości specjalnych, dyskusje panelowe oraz debata ‘hot chair’ z Jadwigą Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii i Konradem Szymańskim, sekretarzem stanu ds. europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Moderatorem sesji plenarnej jest red. Zbigniew Bartuś (Dziennik Polski). Sesji towarzyszy Wioska Ekspertów - specjalnie wydzielona strefa, gdzie przedstawiciele biznesu mogą w kameralnej atmosferze spotkać się i porozmawiać ze specjalistami o bieżących problemach i zagadnieniach prawnych i praktycznych. Na zakończenie pierwszego dnia Kongresu odbędzie się wieczorny bankiet z widokiem na Wawel.

 

Drugi dzień to cykl praktycznych warsztatów i szkoleń dla przedstawicieli firm i administracji publicznej, prowadzonych przez ekspertów z całej Europy. Warsztaty skupiają się wokół bieżących problemów praktycznych i interpretacyjnych w dziedzinie delegowania pracowników. Tego dnia odbędzie się również Dialog Obywatelski z Elżbietą Bieńkowską, polskim członkiem Komisji Europejskiej poświęcony polityce komisji w zakresie swobody świadczenia usług transgranicznych w Unii.

 

Podczas obu dni EKMP będzie można wziąć też udział w akcji #protectionismisNOTfair, mającej na celu zwrócenie uwagi na protekcjonistyczne rozwiązania w prawodawstwie UE, ograniczające swobodny przepływ usług w UE. Wydarzeniu towarzyszą również kameralne targi usług i rozwiązań dla biznesu.

 

Organizatorem VI EKMP jest Stowarzyszenie Inicjatywa Mobilności Pracy we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Komisją Europejską.

 

Bilety i szczegółowy program dostępne są na stronie www.ekmp.pl. Członkowie klubu mogą liczyć na 20% zniżki za udział w odpłatnych częściach kongresu, wieczornym bankiecie pierwszego dnia oraz warsztatach podczas drugiego dnia kongresu.

 

 


Magazyn przedsiębiorcy
Magazyn Auto Moto Styl
Magazyn Twarze Biznesu