W tym roku, jak twierdzą organizatorzy konferencji, ma być łatwiej sięgnąć po dotacje unijne. Czekają one na firmy produkcyjne, które chcą wdrażać innowacje. Jak to zrobić, jak przygotować dobry projekt, o tym opowiedzą eksperci podczas organizowanych w Warszawie, Zabrzu i Toruniu bezpłatnych konferencji GO TO INNOVATION. Dotacje dla przedsiębiorców na rozwój i wdrażanie innowacji. Konferencji, których jako klub jesteśmy partnerem, a magazyn przedsiębiorcy@eu objął patronatem medialnym.
Okazją do jego organizacji są zaplanowane na kwiecień targi w Hanowerze, ale sam mikser, zorganizowany wspólnie przez Targi Hanowerskie oraz kancelarię K&G Gates, odbędzie się w mieszczącym się przy placu Małachowskiego warszawskim biurze tej międzynarodowej kancelarii, zatrudniającej na całym świecie przeszło dwa tysiące prawników. Gościem honorowym będzie ambasador Niemiec, Rolf Nikel, którego wystąpienie otworzy spotkanie, weźmie on też udział w panelu dyskusyjnym.
Prawdziwy festiwal filmowy, tyle, że online, nie musimy nawet wychodzić z domu (co zastrzegam, by nie było zarzutów, że zachęcam, aby robić to podczas pracy). Do tego za darmo i bez reklam. To już siódma edycja tego festiwalu, mającego za cel promocję francuskiego kina. Chyba najtłumniej odwiedzanego festiwalu filmowego na świecie, zeszłoroczny miał 6,5 miliona widzów. Dla tych, którzy francuskiego nie znają, przygotowano napisy w dziewięciu językach, w tym po polsku.
A my razem z nimi i to już od ćwierć wieku. Tego dnia trudno spotkać kogoś bez czerwonego serduszka orkiestry, zapewne zresztą za chwilę to serduszko się pojawi. Jest wiele charytatywnych akcji – i bardzo dobrze zresztą, że jest ich tyle – ale w żadną z nich nie udało się wkręcić tylu ludzi, ilu w Wielka Orkiestrę Świątecznej Pomocy wkręcił Jurek Owsiak. I w tym właśnie, bardziej niż w bardzo przecież konkretnym materialnym wymiarze akcji, tkwi jej siła.
Okazją do jego organizacji jest wizyta w Polsce premiera Łotwy, Mārisa Kučinskisa, będzie on też razem z odpowiedzialnym za sprawy gospodarcze w polskim rządzie, wicepremierem Mateuszem Morawieckim gościem honorowym forum. Do udziału w forum, które odbędzie w warszawskim hotelu Marriott, zapraszają nas Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, jej łotewski odpowiednik, Łotewska Agencja Inwestycji i Rozwoju oraz ambasada tego kraju.
Okazją do jego organizacji są zaplanowane na kwiecień targi w Hanowerze, ale sam mikser, zorganizowany wspólnie przez Targi Hanowerskie oraz kancelarię K&G Gates, odbędzie się w mieszczącym się przy placu Małachowskiego warszawskim biurze tej międzynarodowej kancelarii, zatrudniającej na całym świecie przeszło dwa tysiące prawników. Gościem honorowym będzie ambasador Niemiec, Rolf Nikel, którego wystąpienie otworzy spotkanie, weźmie on też udział w panelu dyskusyjnym.
To już w Krajowej Izbie Gospodarczej wieloletnia tradycja. Można je też traktować jako otwarcie sezonu konferencyjnego po świąteczno-noworocznej przerwie. Świetni paneliści, z reguły zapraszani są też przedstawiciele rządu i raczej temu zaproszeniu nie odmawiają. W tym roku będą to wicepremier Jarosław Gowin oraz świetnie znany i lubiany tu, na Trębackiej, sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju, Jerzy Kwieciński.
W 2015 ONZ i różne jej agendy udzieliły zamówień na 17,5 mld $, rok 2016 nie powinien być pod tym względem gorszy. Polskie firmy w 2015 uszczknęły z tego tortu zaledwie 2,2 mln $. W naturalny sposób w największym stopniu korzystają z tego przedsiębiorcy z krajów, do których kierowane są środki pomocowe i na rozwój (a także tych, w których biura mają organizujący przetargi), ale fatalnie wypadamy nawet na tle krajów Grupy Wyszehradzkiej. Czeskie firmy zdobyły kontakty na przeszło 15,5 mln $, węgierskie na prawie 11 mln, fatalnie wypadliśmy nawet na tle Słowacji (ponad 3 mln $, o połowę więcej niż Polska).
Spotkań, konferencji i seminariów poświęconych funduszom unijnym było już całkiem sporo i będzie jeszcze więcej, ale w tym wypadku mają to być warsztaty i podejście ma być praktyczne. Będzie odrobina teorii, o tym, co to jest innowacyjność, bo to teraz hasło klucz, przegląd różnych możliwości uzyskania wsparcia, potem już praca w grupach poświęcona przygotowaniu wniosków. A na koniec jeszcze czas na indywidualne konsultacje.
Zapraszają nas na nią razem z fundacją, redakcja magazynu Businesswoman & life oraz Muzeum Sportu i Turystyki. Gala odbędzie się w Centrum Olimpijskim, a okazją do jej organizacji jest premiera kalendarza gwiazd magazynu. W programie poza tym koncert Thomasa Martina, czyli znanego nam Tomka Martyńskiego, show na skrzypcach w wykonaniu Agnes Violin, pokaz mody, licytacja obrazów, loteria wizytówkowa i uroczysty bankiet.
Nasze świąteczne spotkanie zorganizowaliśmy w tym roku w restauracji Krasnodwór. Na stołach pojawiły się wyśmienite. tradycyjne, świąteczne potrawy. Był czas na rozmowę, o tym, jaki był mijający rok i czego spodziewamy się po następnym. Bo było to jednocześnie nasze ostanie spotkanie w tym roku. W nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wprowadziła nas swym pięknym głosem znana operowa śpiewaczka Izabela Kopeć. I zachęciła nas do wspólnego śpiewania kolęd. Wcześniej jednak, jak co roku, wręczyliśmy Bizony Biznesu tym członkom klubu, którzy są z nami najdłużej.
Wystawę w hallu gmachu Krajowej Izby Gospodarczej przy Trębackiej zorganizowaliśmy razem z nowym członkiem premium naszego klubu, internetową galerią Art. Kwiatecka.com. Zaprezentowane na niej zostały obrazy właścicielki galerii, niezależnej artystki Iwony Ochnio-Kwiateckiej. Wystwa połączona była z ich sprzedażą i już podczas wernisażu znalazły one pierwszych nabywców. Tytuł wystawy to zarazem motto galerii i życiowe credo artystki.
Do jednego ze swoich salonów zaprasza nas ich właścicielka, Krystyna Tarasiuk. Będzie można zobaczyć ich przy pracy, a także samemu poddać się różnym proponowanym przez nich zabiegom. Nie zabraknie wina i dobrego humoru, a cały event poprowadzi znana i lubiana chyba przez nas wszystkich aktorka Laura Łącz.